Ice.net i betalingsstandsning

En betalingsstandsning i norske Ice.net har ikke påvirket den danske afdeling af selskabet. Direktøren for den danske afdeling afviser, at der er krise i danske Ice.net.

Den norske del af mobiloperatøren Nordisk Mobiltelefon AS, også kaldet Ice.net, er gået i betalingsstandsning. Det skriver Dagens It.

Advokat Torleif Peder Dahl, som er bestyrelsesformand i Nordisk Mobiltelefon ab og bestyrelsesmedlem i Nordisk Mobiltelefon Norge, bekræfter over for norske Dagens Næringsliv, at der er indført en midlertidig betalingsstandsning.

»Vi er i gang med en ny runde for at indhente kapital. Det tager længere tid, end vi havde håbet, og vi må derfor disponere, som vi har gjort, for ikke at gå konkurs i mellemtiden. Vores leverandører er indforståede med dette,« siger Thorleif Peder Dahl.

Han bekræfter, at der er fare for, at Nordisk Mobiltelefon går konkurs.

»Ja det er klart, at der er det i disse tider,« siger han.

I Danmark stiller den danske direktør Erik Hornung sig uforstående over for betalingsstandsningen, som han ikke tror på er rigtig.

»Jeg er sikker på, at jeg ville vide det, hvis det var tilfældet,« siger han til CRN.

Han afviser samtidig, at der er problemer i den danske del af virksomheden.

»Vi er ude at hente kapital lige nu, men det er ikke det samme, som at vi er i krise,« siger Erik Hornung, og understreger, at de betaler alle deres regninger i danske Ice.net.

Ice.nets produkt er CDMA teknologi, der er en konkurrent til 3G, men kun leverer datatrafik og ikke telefoni.

NOVAX A/S

Developer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

Digital suverænitet kræver mere end strategier

Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S