I fængsel for fildeling

En mand fra Hong Kong er blevet idømt tre måneders fængsel for at dele filer med Bittorrent.

Tre måneder i skyggen. Det er prisen for en mand fra Hong Kong for at have delt filer på internettet.

Det skriver BBC. Ifølge myndighederne i Hong Kong er han den første i verden til at få en fængselsstraf for fildeling.

Den dømte, Chan Mai-Ming blev arresteret i januar for at have oploadet tre Hollywood-film; Daredevil, Red Planet og Miss Congeniality.

Han havde brugt fildelingstjenesten Bittorrent, som er en af tidens mest populære fildelingstjenester, med en høj hastighed, der gør den attraktiv for pirater der vil udveksle store filer, for eksempel film.

Myndighederne i Hong Kong håber at dommen kan tjene som en advarsel til andre fildelere. Men BBC´s korrespondent i Hong Kong fortæller, at der ikke er set en nedgang i mængden af fildeling, siden sagen startede i januar, også selv om sagen er flittigt beskrevet i medierne.

SOS International

Cloud Native Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

SOS International

Azure System Specialist – Team Lead

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job