Kræmmermentalitet styrer offentlige it-investeringer

Ifølge en ny undersøgelse fra Dansk Handel & Service bruger den offentlige sektor ikke ressourcer nok på it-investeringer. I stedet for at gøre arbejdet ordentligt satser det offentlige på lappeløsninger og gør-det-selv, og det giver dårlige it-løsninger.

Den offentlige sektor halter bagefter den private sektor, når det handler om investeringer i it. Hos Dansk handel & Service mener man, at den offentlige sektor baserer sine it-investeringer på et alt for kort tidsperspektiv, og slet ikke bruger de penge som opgaverne i den offentlige sektor kræver.

»I stedet for at tænke langsigtet og lave investeringerne, så de svarer til behovene på langt sigt, er der en tendens til, at man laver lappeløsninger der virker her og nu, men som ikke bringer noget med sig på langt sigt,« siger chefkonsulent i Dansk Handel & Service, Bjarne Jakobsen.

Baggrunden er en undersøgelse af investeringsniveauet i den offentlige og private sektor, som Dansk Handel & Service har foretaget. Undersøgelsen konkluderer, at hvis den offentlige sektor skal investere, så det svarer til den vægt på arbejdsmarkedet som sektoren har, ville den offentlige sektor skulle investere tre gange så mange penge om året i it. På nuværende tidspunkt investerer den offentlige sektor omkring syv milliarder kroner om året i it.

Taberstrategi
Bjarne Jakobsen mener, at de offentlige myndigheder og virksomheder holder på pengene i unødig grad.
»I stedet for at gå ud og få rådgivning i hvilke løsninger der er brug for, ser vi mange eksempler på, at man laver gør-det-selv løsninger, som kun dækker behovet her og nu,« siger han.

Samme konklusion er Rambøll Management kommet til rapporten "IT i Praksis 2005."
»Der vil være et stort potentiale ved at bevæge sig fra de overvejende egenudviklede systemer til i højere grad at basere sig på standardrammesystemer, på samme måde som de private virksomheder har gjort det branche efter branche. Ikke mindst for at få standardiserede grænseflader til andre systemer,« skriver Rambøll Management i rapporten.

Bjarne Jacobsen tøver ikke med at kalde det offentliges strategi for investeringer i it for "en taberstrategi styret af en kræmmermentalitet."

»Det betyder, at der ikke bliver lavet de langsigtede investeringer i offentlig it, som der virkelig er brug for, og det kommer til at betyde dårligere service til borgerne og giver løsninger, der meget vel kan ende med at blive dyrere på langt sigt,« siger han.

Kassetænkning
I Dansk IT bakker man op om holdningen fra Dansk Handel & Service.

»Vi kunne godt tænke os, at den offentlige sektor så anderledes på investeringerne i it. Som det er nu er det hverken særligt ambitøse eller sammenhængene investeringer, der foretages,« siger Jacob Primault, afdelingschef i Dansk IT.

Han peger blandt andet på en tendens til kassetænkning inden for den offentlige sektor.

»Vi så gerne, at man lagde investeringerne fra stat, amter og kommuner sammen for på den måde at opnå stordriftsfordele og synergieffekter,« siger Jacob Primault fra Dansk IT.

Han mener, at investeringerne dermed ville kunne tænkes ind i et større persepktiv.

»Det er jo ikke altid sådan at den der laver investeringen, også nødvendigvis er den der opnår de største fordele. Det betyder at visse offentlige virksomheder undlader investeringer, som giver fordele for andre og dermed medvirker til en bedre administration, fordi man er nødt til at tænke på beholdningen i sin egen kasse,« siger Jacob Primault.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S