Apple vil hemmeligholde iTunes-svar

De nordiske forbrugerombudsmænd har krævet at Apple skal åbne sin musiktjeneste iTunes. Nu har Apple svaret, men svaret er hemmeligt.

Forbrugerombudsmændene i Danmark, Sverige og Norge har anklaget Apple for at bryde loven i de skandinaviske lande med sin musiktjeneste iTunes. Apple har nu reageret og sendt et svar til forbrugerombudsmændene, men svaret er hemmeligt.

»Det er rigtigt, at vi har modtaget svar, men iTunes beder om, at brevet holdes hemmeligt for offentligheden. Det betyder, at vi først skal foretage en juridisk vurdering af det ønske fra iTunes, før vi vurderer selve indholdet i svaret,« siger Per Øivind Nielsen, informationschef ved den norske Forbrugerombudsmand, til Ritzau.

Det er den tætte kobling mellem iTunes og iPod, der har udløst kritik af Apple. Det kræves derfor at Apple gør det muligt at spille iTunes-musik på andre afspillere end iPod.

Forbrugerombudsmændene forlanger desuden, at Apple skal fjerne sine muligheder for at ændre rettigheder på musik der allerede er solgt.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse