Multimedia World tømt for millioner

De tidligere ejere af Multimedia World tømte ifølge kurator selskabet for penge kort for konkursen sidste forår.

Flere måneders juridisk slagsmål endte kort efter nytår med konkurs i de to selskaber SHU Holding og ASI Holding. De to konkurser var udløst af et krav fra Skat, som mener, at ejerne af de to selskaber, Sagib Hussain og Asif Mahmood, har tømt deres datterselskab – it-forhandleren Multimedia World A/S – for cirka 2,5 millioner.

Pengene blev ifølge advokat og kurator Boris Frederiksen overført til de to ejere kort før Multimedia World i marts i fjor blev erklæret konkurs på grund af en momsgæld på mere end 40 millioner kroner. Den voldsomme momsrestance var ifølge kuratoren opstået som en konsekvens af et »momskarrusellignende arrangement« i Multimedia World.

Boris Frederiksen oplyser til ComONs søsteravis CRN, at han allerede sidste efterår indgav konkursbegæring for SHU Holding og ASI Holding, fordi overførslen af de 2,5 millioner kroner er foretaget på et tidspunkt, hvor ledelsen og bestyrelsen i Multimedia World har vidst, at selskabet var insolvent. Konkursbehandlingen trak dog ud, da to ejere og deres advokat »ikke har været så interesserede i at tale med os«, som Boris Frederiksen udtrykker det.

»Der har ikke været tale om et åbent samarbejde. Siden sagens start i marts i fjor har vi flere gange efterspurgt oplysninger fra ledelsen og bestyrelsen i Multimedia World uden at få, hvad vi betragter som et fuldstændigt svar,« siger han.

Det dårlige samarbejde er grunden til, at konkursbegæringen først blev effektueret af Sø- og Handelsretten den 5. januar i år.
Indgrebet mod de tidligere ejere af Multimedia World er blot det seneste kapitel i sagen om Multimedia Worlds påståede momssvindel.

Sagen har også udløbere til onlineforhandleren Getmore, som ved nytår blev solgt. I sommer gennemførte politiet ransagninger mod Getmore. Det er også kommet frem, at Multimedia World og Getmore i en periode har indkøbt varer gennem selskabet Leevia SMBA, som ikke har været momsregistreret.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S