Happiimobile: Vi vil ikke lave en Bibob

Happiis mobilselskab vil ikke risikere samme bommert som Bibob, når selskabet åbner i dag. Bibob fik for mange kunder og måtte lukke miidlertidigt for kundetilgangen.

Webbutikken Happii havde allerede torsdag åbnet op for kundetilgang, men først i dag fredag melder det nye teleselskab ud i stor stil, at det er gået i luften. Mobilselskabet vil ikke risikere at lave samme bommert som Bibob, der på åbningsdagen måtte lukke for kundetilgangen, fordi de ikke kunne håndtere de den store mængde kunder.

»Vi skal sikre os, at systemet kører, så vi ikke laver en Bibob. Jeg ved, at det giver lidt medieomtale, men det er jo ikke særligt professionelt i sidste ende,« mener Poul Thyregod, der er direktør for Happiimobile.

Selvom Happiimobile indtil videre har holdt det som en lille hemmelighed, at der er åbnet op for kundetilgangen, så er der dog alligevel nogle, som har opdaget det.

»Det er mest vores kære konkurrenter, der er gået ind og har meldt sig til for se, hvad der sker, og det synes jeg er lidt hyggeligt,« siger Poul Thyregod.

Det friskeste skud på stammen af teleselskaber vil dog på et område gerne sammenligne sig med Bibob.

»Vi har sagt, at vi gerne vil have et femcifret antal kunder ligesom Bibob,« fortæller Poul Thyregod.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S