Zyb-opkøb kan skabe dansk super-firma for mobile netværk

Morten Lund og Nikolaj Nyholm har solgt deres sociale radar-system Imity til den danske konkurrent Zyb. Dermed er der lagt op til dansk dominans på området for mobile sociale netværkstjenester.

Næste skridt i udviklingen af den sociale mobil-tjeneste Zyb skal gøre mobiltelefonen til det vigtigste udgangspunkt for hovedparten af kundernes sociale kontakt.

I dag meldte danske Zyb ud, at selskabet har overtaget det ligeledes danske mobil-iværksætterfirma Imity, som stifterne - blandt andre internet-entreprenøren og Skype-millionæren Morten Lund og Polar Rose-direktøren Nikolaj Nyholm - afhænder for et ukendt beløb.

Dermed er selskabet kommet i besiddelse af teknologi, der gør Zyb til en af de fremmeste spillere på sit gebet. Få andre firmaer har nemlig spekuleret i at udnytte potentialet i mobiltelefonens kontaktbog i større stil.

»Når man tænker på, hvor vigtig den er for mange mennesker, er det ret overraskende, at næsten ingen andre har kastet sig sig over kontakt-funktion,« siger Tommy Ahlers, der er stifter og hovedaktionær i Zyb.

Selskabet, der har 18 måneder på bagen, har udelukkende ved hjælp af medieomtale og mund til mund-markedsføring skaffet sig over 250.000 brugere verden over.

Den kundeskare kan blive voldsomt udvidet, når Zyb i nær fremtid lancerer næste version af sin specielle kontakt-administration med Imity-funktioner indbygget. Her bliver der nemlig tale om at integrere brugerens Facebook- kontakter (samt andre sociale internetjenster) med den almindelige kontaktbase samt oplysningerne om, hvor de pågældende venner befinder sig. En tredje dimension bliver at integrere alle disse sociale oplysninger med vennernes kalenderinformationer.

Med tilførslen af Imity, hvis produkt kan beskrives som en social "radar" baseret på mobiltelefonens bluetooth-finktion, bliver Zyb i særklasse den mest avancerede sociale tjeneste til mobiltelefon-brugere.

At Zyb dermed har hovedparten af verdens milliarder af mobilbrugere som potentielle kunder får dog ikke Tommy Ahlers til at tabe hovedet. Væksten ventes at foregå i afmålte skridt og om et år regner han med at Zyb »kun« vil have omkring to millioner brugere på verdensplan.

Zyb-stifteren er ikke blind for de helt nye muligheder, de forskellige teknologier giver som følge af opkøbet:

»Med Imity's funktioner ville det være oplagt at integere tjenesterne med en dating funktion, sådan at man kan tjekke op på, hvem der befinder sig i baren, når man træder ind. Men vi har ikke tænkt os at tage dating-skridtet i denne omgang. Vores udgangspunkt er de nære kontakter, som man allerede har - de folk, som man kender godt,« siger Tommy Ahlers.

Som følge af overtagelsen er Imity nu lukket for nye registreringer, men vil være tilgængelig for eksisterende brugere indtil Zyb Phonebook lanceres senere i dette forår.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS