Sony vil udleje film direkte til fladskærme

Sony tager et skridt ind i fremtiden, men frygten for dvd-forhandlere skruer prisen i vejret.

Så har Sony som det første store filmselskab indset, at fremtiden ikke ligner fortiden til forveksling. Filmindustrien står overfor en potentiel massakre af samme dimensioner, som pladeselskaberne har været ude for. Derfor er det afgørende at handle nu.

Sony vil begynde at udsende sine film i 720Pp direkte til deres Bravia-serie af fladskærme og deres online Blu-ray afspillere. Det sker som konsekvens af, at dvd-salget fstyrtdykker, samtidig med at markedet for streaming film er på nippet til at eksplodere. På nuværende tidspunkt er de ulovlige streamingsites længst fremme med at tilbyde de nyeste film i glimrende streaming-kvalitet.

Sony befinder sig i en unik situation i forhold til de andre Hollywood filmselskaber, da Sony både ejer indhold og hardware. Derfor kan de relativt nemt eksperimentere med den nye distributionsform. Sony tør dog ikke tage skridtet fuldt ud. De prissætter filmlejen til 24.95 dollars for ikke at blive uvenner med især Wal-Mart som er den helt store aftager af dvd-film i staterne.

"Vi er ikke interesseret i en krig mod Wal-mart eller andre, og jeg tror ikke, at de ser dette som et fjendtlig træk," siger Sonys amerikanske topdirektør Howard Stringer til New York Times.

Animationsfilmen med den pragtfulde titel 'Cloudy with a chance of meatballs' bliver den første film, som Bravia og Blu-ray ejere kan hente på nettet.

"Det er så sikkert, som at dag bliver til nat, at vi skal i gang med at flytte distribution af indhold til en ny platform, og vi er det eneste firma, der kan gøre det, fordi vi ejer hardwaren og indholdet," siger Howard Stringer.

Sony er også på vej med en filmbutik til Playstation 3.

 

Få overblikket med ComONs nyhedsbrev. Tilmeld dig her.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Uspecificeret arbejdssted

    Collectia A/S

    Cyber Security Engineer

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til open-source platforme

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S