Din mobiltelefon er nøglen til dine venner

Den stadige strøm af sociale netværk er intet værd med mindre den kan integreres og læses på din mobiltelefon. Nyt stort dansk projekt vil tage det første spadestik med nyt projekt.

Selv om det fosser ud med nye sociale portaler, så er der ikke mange af dem, der får global succes.

Ifølge et nyt dansk projekt skal mobiltelefonen nemlig være omdrejningspunkt for fremtidens sociale netværk. Og hvis de sociale netværk ikke har en naturlig integration med telefonen i vores lomme, så er den ubrugelig.

Det lader til at være hovedtanken bag projektet, som har flere store spillere med på holdet. Deltagerne er: DR, IT-Universitetet, Unwire, Innocept Consult og Telia.

Parterne er langt fra konkrete bud på, hvordan løsningerne kommer til at se ud i fremtiden. Første skridt er offentliggørelsen af en hjemmeside, hvor man kan følge forløbet (Mobity.dk).

Projektet

Målet er at udvikle første version af en åben social netværksportal. Det vil sige, at uanset hvor man vil holde styr på sine kontakter, dele sine tanker eller finde nye venner, så skal det ske under én paraply. Ifølge gruppen er der ingen, der har formået at skabe en åben, personaliserbar og samlet adgang til brugernes sociale netværk på mobilen.

Tanken om at aktivere mobiltelefonen i sociale netværk er dog ikke ny. Blandt andre danske Zyb.com er i færd med at køre et konkret projekt i gang.

Den primære målgruppe for projektet er unge mellem 13 og 24 år. Den første etape af projektet kommer til at fokusere på at analysere sig frem til de unges vaner og deres forventninger til en fremtidig tjeneste.

Men der skal også findes løsninger på andre udfordringer. For eksempel at gøre det let for de forskellige producenter at lægge deres eksisterende indhold ind på platformen og på samme måde skal det afklares, hvordan parterne kan lave en fair overskudsdeling.

Det aktuelle projekt er støttet af "Program for brugerdreven innovation" under Erhvervs- og Byggestyrelsen og er planlagt til at afslutte i april 2009.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it-uddannelser

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job