Corel klar med den nye WordPerfect

Den canadiske software-leverandør Corel er klar med den næste version af kontor-programpakken WordPerfect, der engang havde et stærkt marked i Danmark.

Den canadiske software-leverandør Corel er klar med den næste version af kontor-programpakken WordPerfect, der engang havde et stærkt marked i Danmark. WordPerfect 11 forventes dog ikke at kunne true konkurrent-kæmpen Microsoft Office.

Den nye Corel-pakke rummer en række nye faciliteter baseret på XML-sproget, hvilket gør det muligt for dokumenter at dele data med backend-systemer, skriver News.com.

Pakken omfatter nu også tidligere udvidelser såsom værktøj til at opbygge juridiske dokumenter, og der er integreret support af Adobes PDF-format, så der direkte fra kontorpakken kan gemmes i det udbredte format.

Også et navigationsværktøj, som gør det nemmere at finde et bestemt sted i et stort dokument er blandt nyhederne i WordPerfect 11.

WordPerfect var engang Danmarks mest udbredte tekstbehandlingsprogram, og i mange år bevarede den komplette programpakke et solidt tag i ikke mindst det offentlige marked. Men da Corel for et par år siden skrottede den danske version af pakken og siden lukkede det danske kontor, var den gyldne periode ovre.




IT-JOB

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

IT Compliance Coordinator

Netcompany A/S

IT Manager

Netcompany A/S

Network Engineer
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere