Russiske hackere lænser svenske bankkonti

Hackere er løbet med 6,5 millioner kroner fra svenske Nordea-kunder. Danske bankkunder er ikke i fare.

250 svenske Nordea-kunder har tilsammen mistet i alt 6,5 millioner danske kroner efter indbrud i kundernes netbanker. Svensk politi mistænker russiske hackere for forbrydelserne.

Angrebene fandt sted i september sidste år, og Nordea har kendt til tyverierne i tre måneder men har endnu ikke givet kunderne besked. Pengeinstituttet har dog tilkendegivet, at man vil erstatte kundernes tab.

Nordea i Danmark oplyser til TV2.dk, at danske kunder ikke har grund til at frygte lignende forbrydelser på grund af forskellene i netbankernes opbygning i Sverige og Danmark. En sikkerhedsekspert fra Sveriges Tekniske Universitet har udtalt, at Nordeas svenske sikkerhedsløsning er den dårligste blandt storbankerne i Sverige.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Edge computing: behandling ved kilden

    Edge computing revolutionerer den måde, data behandles på, ved at bringe kapacitet og ydeevne tættere på dér, hvor der er behov for det.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S