TOPHISTORIE:Henrik Bodskov fratræder som topchef for Aeven - ny topchef allerede klar

Nyt dansk phishing-angreb

I weekenden har mange danske internet-brugere modtaget falske mails fra PBS som forsøger at lokke dem til at aflevere deres kreditkort-oplysninger.

Et nyt phishing-angreb i weekenden forsøger at lokke danske Visa- og Mastercard-ejere til at indtaste deres kortnummer og pinkode i en webformular, der sender de indtastede data til de kriminelle bagmænd. Det fortæller sikkerhedsfirmaet CSIS.

I weekenden er der sendt et større antal mails, der foregiver at komme fra det danske betalingsselskab PBS. Mailen er skrevet på fejlfrit dansk. Den opfordrer til at oprette en ”sikkerhedskode” ved at udfylde den medfølgende formular.

”Antallet af internetforretninger, der har indført den nye sikkerhedsstandard, stiger hele tiden verden over. Handler du tit i udenlandske internetforretninger, vil du jævnligt blive bedt om at anvende én af disse to sikre betalingsformer,” hedder det bl.a. i phishing-mailen.

Hverken mailen eller den server, som de indtastede data sendes til, har nogen som helst relation til PBS, og den påståede sikkerhedskode er ren fiktion. Det anbefales at slette mailen med det samme.
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere