DONGs fibernet ramt af sløvsind

Brugere af DONGS fibernet skulle have haft fede internetforbindelse på op til 100 Mbit/s, men i de forløbne dage har forbindelsen været betydeligt mindre end fed og i stedet præget af konstante udfald.

I skiftende geografiske områder har fiberkunderne hos DONG oplevet konstante udfald i netforbindelsen, der har virket som var den angrebet af ungdomssløvsind.

DONG har nu lokaliseret årsagen til fejlen, og den handler om kapacitet: CPU-kraften i de fire store core-routere, som styrer fibernettet, er simpelthen blevet lagt ned af den stigende trafik.

»Vi havde regnet med, at de først til sommer ville banke mod loftet rent kapacitetsmæssigt. Men det er altså sket langt tidligere,« siger chefen for fibernettet Gorm Elikofer.

Han vil ikke udtale sig om, hvorvidt DONGS kunder har været mere flittige til at downloade end ventet, men konstaterer blot, at selskabet er blevet overasket over, hvor meget trafik, der skal presses igennem routerne.

DONGs fire store Extreme Networks 8810-routere fik forstoppelse af fibertrafikken, fordi deres CPU populært sagt gik i selvsving over den intense databehandling - og derpå genstartede automatisk. Det skabte igen loops i nettet, som kunderne oplevede som konstante udfald.

DONG har nu fremskyndet udskiftningen af routerne, som fremover skal leveres af Cisco.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S