Historisk få it-konkurser

Kun fem it-virksomheder drejede nøglen om i februar måned. Det er det laveste konkurstal målt i nogen måned i dette årtusinde.

Kun fem it-virksomheder drejede nøglen om i februar måned. Det er det laveste konkurstal i målt i nogen måned i dette årtusinde.

De fem it-virksomheder, der gik ned i februar, svarer til mellem en tredjedel og en fjerdedel af det "normale" konkursantal.

Til sammenligning gik 17 it-virksomheder konkurs i februar 2004. I hele perioden marts 2004-februar 2005 blev 154 it-virksomheder ramt af så dårlige tider, at de måtte erklæres konkurs. I samme periode året før var tallet 215 it-virksomheder.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S