Kina vil censurere sms

Den statslige censur i Kina skal nu udvides til at omfatte de millioner af sms'er, der sendes hver dag.

Som det første land i verden er Kina i færd med at indføre censur af sms-beskeder. Den nødvendige lovgivning er netop nu ved at blive finpudset og ventes vedtaget i løbet af kort tid, skriver den østrigske avis Der Standard.

I det kommunistiske Kina er pressen og internettet allerede underlagt streng censur, men sms har efterhåndet udviklet sig til et »femte medie«, der bruges til udveksling af alle former for informationer.

Det er denne frie og hidtil uregulerede kommunikation, der nu skal underkastes de samme strenge rammer, som f.eks. gælder for internet-brugere i Kina.

I 2005 blev der sendt mere end 304 milliarder sms-beskeder i Kina - alt fra politiske vittigheder, religiøse budskaber og pornografi til informationer om miljøkatastrofer og demonstrationer, som myndighederne forsøger at holde skjult.

De kinesiske myndigheder antyder, at mobilbeskederne fremover skal »læses« af automatiske internet-filtre, der leder efter bestemte nøgleord, f.eks. den forbudte bevægelse Falun Gong. Den samme teknologi bruges til at blokere udenlandske hjemmesider med politisk eller religiøst indhold.

Desuden skal mobiltelefon-ejere forpligtes til at registrere sig med deres rigtige navn og adresse. I dag er der registreret knap 400 millioner mobiltelefoner i Kina, men halvdelen af ejerne har kun afleveret ufuldstændige data eller gemmer sig ligefrem bag et pseudonym.

Kina vil også indføre nye regler for e-mail, men her er det primære mål at begrænse mængden af spam. Med 111 millioner internet-brugere er Kina både verdens største modtager og afsender af spam. De nye regler betyder, at spammere kan straffes med bøder fra 8.000 til 24.000 kroner.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job