Skyggekrig mod Al-Qaeda-sites

Eksperter mistænker vestlige efterretningstjenester for at udføre tophemmelige cyberangreb mod Al-Qaeda-sites, der slås med konstante tekniske vanskeligheder.

Netop nu foregår der muligvis en systematisk og organiseret skyggekrig mod Al-Qaedas terrorister i cyberspace. I over en måned har tre af de fire mest prominente Al-Qaeda propaganda-sites være nede.

»Der må være en stor organisation bag sådanne angreb. Det virker plausibelt, at der står efterretningstjenester bag,« siger en kilde fra det norske forsvarsforskningsinstitut til avisen The Guardian.

Forskerne på Forsvarets Forskningsinstitut i Norge er blandt de fremmeste eksperter inden for cyberterrorisme, og vejleder blandt andre USA's efterretningstjenester.

Siderne Al-Ekhlas, al-Buraq og al-Firdaw, der alle er en del af Al-Qaedas mediedel har været nede siden 11.september i år, hvor en hyldestvideo til terrorangrebet for syv år siden skulle have dukket op.

Al-Qaeda benægter, at de tre site "er faldet i fjendens hænder". I stedet er der tekniske problemer.
Men et fjerde site fungerer upåklageligt, og det får eksperter til at spekulere i, at operationen blandt andet går ud på, at skubbe Al-Qaeda sympatisører over på det samme site og overvåge dem der fra.

Alle fire sites poster jævnligt propaganda-videoer som martyrhandlinger fra Irak og Afghanistan. Osama Bin Laden offentliggør også sine videobeskeder til verden her. De fire sites er under overvågning af forskere og efterretningstjenester.

Allerede i juni var der uregelmæssigheder på siderne. Det mener William McCants, der arbejder på det amerikanske militærakademi West Point og driver siden jihadica.com, var øvelser inden det virkelige angreb.

Han er sikker på, at minimum amerikanske og engelske efterretningstjenester står bag angrebene, selv om de er ulovlige. Blandt andet har engelske tjenester fornylig proklameret, at de er gået mere aggresivt ind i kampen mod Al-Qaeda.

»Jeg tror, at det bliver styret af flere regeringer og er en black-op, altså en ulovlig operation som man benægter finder sted. Dem der står bag ved hvad de gør. De er kirurgisk præcise,« siger McCants til Guardian.

Andre eksperter i Vesten og Mellemøsten bakker synspunktet op. De mener, at USA simpelthen ikke gider propaganda-siderne mere, og derfor har besluttet at lukke dem ned.
Sidernes vigtigste funktion er at skabe et fællesskab for ekstreme fundamentalister, hvor man kan bekræfte hinanden i, at det er Allahs vilje, at udslette de vantro.

De unge mænd, der stod bag terrorangrebet i Madrid havde blandt andet fået kontakt med hinanden via fora på Al-Qaeda sympatiserende netværk.

Jet Time A/S

Dataanalytiker (Data Analyst)

Københavnsområdet

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

Sydjylland

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura