Mobilbranchen frygter nye EU-indgreb

Først vedtog EU-parlamentet at sænke roaming-taksterne for taletid med op til 70 procent. Nu varsler EU-politikerne, at fokus rettes mod de høje datapriser.

Den samlede europæiske mobilbranche skal ikke kun barbere minutpriserne for udlandsopkald. Nu vil EU gå efter at sænke prisen på datatrafikken.

Alene indgrebet mod minutpriserne ventes at koste den samlede europæiske mobilbranche mellem 35 og 40 milliarder kroner årligt, skriver epn.dk.

Som priserne er nu, kan regningen let løbe op i hundredevis af kroner for blot at læse uddrag af en elektronisk avis på mobilen. For eksempel er det ikke usædvanligt at 1MB data koster 100 kroner. Og griber mobilbranchen ikke i egen barm for at sætte priserne ned, så truer EU med samme fremgangsmåde som med minutindgrebene.

»Dataroaming er et ret nyt, men vigtigt marked. Vi håber, at det ikke bliver nødvendigt med lignende tiltag som for minutpriserne, men tager selskaberne ikke selv skridt til at nedbringe priserne, kan vi skride ind med lignende tiltag,« siger Martin Selmayr, der er talsmand for EU's telekommissær Viviane Reding.

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger specialist med fokus på on-prem Endpoint Management

Københavnsområdet

KMD A/S

Product Owner til KMD Nexus

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job