Bug Labs vil udvikle open source hardware

Open Source drejer sig ikke blot om software - nu udvikler Bug Labs sine integrationsprodukter som open source.

Bug Labs er et nyopstartet firma, som hævder, at de vil bygge teknologier til at integrere forskelligt hardware. Det interessante er, at deres hardware vil blive udviklet som open source, så alle kan se med i deres produktudvikling.

»De (Bug Labs, red.) siger, at alt vil være open source - schematics, source og board files. Jeg vil gerne se en virkende prototype og flere detaljer, når de er klar, men jeg er glad for, at de viser så meget, som de kan, når de arbejder videre,« skriver Phillip Torrone på www.makezine.com.

Ifølge Makezine har Bug Labs et mål at lave moduler, så programmører lettere kan bruge GPS, kameraer, Wi-Fi, skærme, keyboards og andre gadgets i samme program.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere