Tip: Skriv en bedre blog

Blogs består af tekst og nogle gange, men ikke altid, billeder. For at skabe en god blog, er der et par retningslinjer, man bør følge, når man skaber indholdet.

Først og fremmest er det vigtigt at vælge et emne og holde sig til det. Hvis læserne forventer en blog om mobilteknologi, skal man ikke begynde at skrive om banandyrkning. Sørg også for at være informativ. Læserne kommer for at få nye informationer, ikke for at få gentaget banaliteter.

Det samme gælder for aktualiteten. De færreste læsere vil sætte pris på omtale af noget, der skete for et halvt år siden.

Det er tillige vigtigt at holde bloggen frisk, og det kan kun gøres ved at opdatere den regelmæssigt. Definer en opdateringsplan og sørg for at overholde den. Se også til, at indlæggene er af en vis størrelse. Et blogindlæg, der består af en overskrift og et par enkelte linjers tekst, er sjældent tilfredsstillende læsning for nogen.

Endelig bør indlægget være skrevet klart og tydeligt og uden stavefejl, men gerne med mange links. Det er jo links, der gør hele web'et interessant.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S