Dell går direkte efter iPod'en

I USA går Dell nu direkte efter iPod-brugerne. Sender man sin iPod ind til Dell får man en Dell Jukebox på 15 Gb for $99.

Det nye tilbud går under navnet "A Deal that Rocks" og skulle gerne bringe nye kunder til Dells afspiller. Måske er den rabiate kampagne mod Apple et sidste desperat forsøg fra en af de producenter, der slet ikke kan følge Apples succes.

Aftalen kræver at man sender sin iPod til Dell, til "genbrug", sammen med en kupon. Derefter er det ikke godt at vide hvad Dell vil bruge, de forhåbentligt få iPods der sendes ind, til. Med i handlen får man udover afspilleren, 25 gratis Musicmatch downloads, en kopi af Microsoft Plus! Digital Media Edition og Windows Media Player 9.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse