Længere frist til Danionics International

Det kniber stadig med at finde penge til kreditorerne i Danionics International A/S, der gik i betalingsstandsning 29. december 2004. Tirsdag blev betalingsstandsningen forlænget til 31. marts.

Danionics har stadig svært ved at finde penge til kreditorerne. Tirsdag fik Danionics International A/S sin betalingsstandsning forlænget til 31. marts 2005.

Forlængelsen kom i hus på et møde i skifteretten i Odense tirsdag. Det skete på begæring af den tilsynsførende i Danionics International A/S.

Årsagen til forlængelsen, er, at det ikke er lykkedes, at skaffe den fornødne kapital til at betale forfaldne kreditorer. Hvis ikke det lykkedes at skaffe pengene inden fristens udløb, kan hele kapitalandelen i joint venturet gå tabt.

Det børsnoterede Danionics A/S er er ikke omfattet af betalingstandsningen, og selskabet oplyser i en fondsbørsmeddelelse at der er likviditet og soliditet til den fortsatte drift.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere