DVD-film gennem brevsprækken

Danmarks første netbaserede DVD-udlejningsfirma, Digitarian, tilbyder nu levering af leje-film lige til døren. Betaler man et fast abonnement kan man leje DVD-film uden afleveringsfrist.

Ingen bøder, ingen afleveringsfrister og levering gennem brevsprækken. Det er hvad Digitarian lover sine kunder. Systemet baserer sig på, at man bestiller tre film på virksomhedens website, hvor man kan vælge mellem mere end 1000 titler.

Filmene bliver leveret med posten, og når man har set den første, returnerer man den i den medsendte frankerede svarkuvert, og modtager et par dage efter den næste bestilte film. Afleveringsfrister og bøder er erstattet af et fast månedligt abonnement på mellem 200 og 250 kroner.

»Danskere bruger internettet mere og mere aktivt i deres hverdag«, siger Arican Wegter, Digitarians direktør. »Nettet ændrer folks måde at løse hverdagens opgaver på, og vores mål er at bidrage til denne digitale livsstil.«

De tre grundlæggere af Digitarian er Lasse M. Jensen, Arican Wegter, der har en konsulentbaggrund og Joshua Mortensen, der tidligere har været beskæftiget i marketingbranchen. De tre partnere ser nye muligheder i Danmark, hvor befolkningen er blandt de mest internetbrugende i verden.

Blandt andet inspireret af successer som det internetbaserede frugt- og grøntfirma »Årstiderne« mener de tre partnere, at internettet kan bruges til at højne serviceniveauet og valgmuligheder for lejere af DVD-film.

»Jeg fik idéen for et par år siden, da jeg så noget lignende i USA. Det var en stor succes derovre, og vi håber selvfølgelig at modellen også bliver populær i Danmark,« siger Lasse M. Jensen, Digitarians operations direktør.

Hvert tredje danske hjem har ifølge Digitarian i dag en DVD-afspiller.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect