3-kunder får ikke, hvad de betaler for

I går lancerede 3 en ny og udvidet nyhedspakke til deres kunder, men flere kunder med 3's dyreste abonnementspakke kan ikke få adgang til nyhederne. Enkelte kunder må desuden betale for noget, de allerede har betalt for. 3 afviser, at der er tale om et generelt problem.

3's absolutte flagskib, når det gælder abonnementer, er X-series Gold, men nogle kunder kan ikke få fuldt udbytte af abonnementet grundet tekniske problemer. Derfor kan de ikke få adgang til nyhedspakken, som ellers blev relanceret i går med flere nye nyhedsleverandører.

3's pressechef, Stine Green Paulsen, afviser midlertidigt, at der er tale om et generelt problem med X-Series Gold. Det havde 3's kundeservice ellers oplyst til en kunde:

”Det er en fejl, som nogle få er ramt af, så det er ikke alle, der ikke kan få adgang til nyhederne. Det drejer sig ligeledes heller ikke om en bestemt type mobiltelefon,” oplyser hun, og afviser selv, at det for eksempel skulle være et problem, der har med Nokia N95 at gøre.

En 3-kunde, som har henvendt sig til ComONs søstersite Mobil, fortæller, at problemet har været der i flere måneder. Men selvom 3 er klar over problemet, gives der ikke afslag i prisen.

Stine Green Paulsen fortæller dog, at kontakter man 3 og siger, at man ikke har haft adgang til nyhedspakken, så får man beløbet for denne tjeneste refunderet.

En kunde kontaktede jer for over en måned siden vedrørende disse problemer, men de er ikke blevet løst endnu. Er det rimeligt, at der skal gå så lang tid?

”Nej, overhovedet ikke, men jeg kender jo ikke til den konkrete sag. Man skal ringe til vores kundeservice.”

En kunde oplyser også, at han får besked på at betale for at få adgang til nyheder, erotik og film, selvom de har X-Series Gold, som skulle fri adgang til den type indhold?

”Så er hans abonnement forkert proportioneret. Accepterer man alligevel at betale, kan man få beløbet krediteret, hvis man henvender sig til vores kundeservice. De kan se, hvis man er sat op til et abonnement, hvor man ikke skal betale for disse tjenester," siger Stine Green Paulsen.

3 oplyser ligeledes, at de tager en ny teknisk løsning i brug sidst på måneden, hvor denne type fejl ikke skulle fremkomme.


Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura