Microsofts norske nemesis

Kun få da efter at Microsoft annoncerede opkøbet af den norske søgemaskine Fast, har et andet norsk firma, Opera, fået EU Kommissionen til at starte en ny monopolsag mod Microsoft.

Opera indklagede så sent som i sidste måned Microsoft for EU Komissionen med en beskyldning om konkurrenceforvridende virksomhed i form af nemlig inkluderingen af Internet Explorer i alle udgaver af Windows.

Nu har Kommissionen med konkurrencekommissær Neelie Kroes i spidsen åbnet en undersøgelses-sag mod Microisoft.

De fleste troede ellers, at Microsofts europæiske monopol-sager var blevet løst september, da den foregående, årelange monopol-sag endegyldigt blev ført til doms.

Den nye sag rummer også anklager mod Microsoft for at tilbageholde tekniske oplysninger om sine produkter således at konkurrenter ikke kan udvikle kompatible produkter. Klagen over det såkaldte interoperatability-spørgsmål stammer februar 2006 og blev indgivet af et konsortium ved navn European Committee for Interoperable Systems, der blandt andet har Nokia, IBM og Real Networks som medlemmer.

Det var dog den friske norske klage, som øjensynligt fik EU Kommisionen til at rykke ud mod Microsoft med hidtil uset hastighed - selvom det forhold, selskabet anklages for, ikke just kan siges at være nyt.
»Microsoft har gennem 12 år kunnet klare sig med et inferiørt produkt i Internet Explorer. Selv med så overlegne produkter som Firefox og Opera har Microsoft kunnet opretholde en meget stor markedsandel på pc-området,« siger Tor Odland, talsmand for Opera.
Hos Microsoft lyder medlingen, at man vil samarbejde fuldt ud med Kommisionens undersøgelse og tilvejebringe enhver information som måtte være nødvendig.

Læses lige nu

    Statens IT

    Linux-serverspecialist til Statens It

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job