Vil TDCs køb af M1 ændre telekonkurrencen?

TDC-datterselskabet Telmores overtagelse af M1 betegnes som "ingen katastrofe".

Med Telmores overtagelse af konkurrenten M1 kunne man frygte, at der bliver mindre konkurrence på det danske mobilmarked. Teleanalytiker John Strand mener dog ikke, at der er tale om en katastrofe for konkurrencen.

Telmore har netop opkøbt og overtaget konkurrenten M1. Selvom M1 med en kundebase på omkring 100.000 har langt op til Telmores efterhånden 700.000 kunder, så har de været konkurrenter på mobilmarkedet.

Telmores administrerende direktør Allan Christiansen indtræder som formand for M1, og på den baggrund kunne man godt frygte, at konkurrencen på det danske mobilmarked blev mindre.

John Strand afviser dog, at der er tale om en katastrofe for konkurrencen:

"Det er en naturlig del af konkurrencen. Vi vil se nye spillere på markedet, omvendt bliver der næppe mange af dem, som vi har set tidligere," forklarer John Strand.

Han vurderer, at vi kommer til at se spillere, der satser på mobilt bredbånd og spillere, der bundler tjenester og trafik. Det vil sige virksomheder, der sælger en tjeneste, som bliver leveret over telenettene. Strand nævner Amazons Kindle som et eksempel.


 

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job