10 netbutikker meldt til politiet

Forbrugerombudsmanden har i dag anmeldt 10 internetbutikker til politiet, fordi de enten slet ikke har oplyst om fortrydelsesret, eller fordi de har givet klart forkerte oplysninger på deres hjemmeside.

Anmeldelserne er et resultat af den kampagne om fortrydelsesret, som Forbrugerombudsmanden har kørt i foråret i samarbejde med en række erhvervsorganisationer.

Mere end 280 hjemmesider fik besøg af Forbrugerombudsmandens jurister, som tjekkede, om der blev givet korrekte oplysninger om fortrydelsesretten. Det betød, at Forbrugerombudsmanden i foråret måtte skrive til mere end 150 internetbutikker, at deres hjemmeside ikke levede op til reglerne i forbrugeraftaleloven.

Internetbutikkerne fik frist til den 1. maj 2007 til at gennemgå og justere hjemmesiderne og blev gjort opmærksom på, at de risikerede retsforfølgning, hvis deres hjemmesider efter denne dato ikke overholdt reglerne.

»Langt de fleste har nu rettet hjemmesiderne, og jeg er godt tilfreds med kampagnens foreløbige resultat. Vi har fået ryddet op på rigtigt mange hjemmesider og har sat fokus på reglerne om fortrydelsesret,« siger forbrugerombudsmand Henrik Øe.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Backup-/restore-specialist til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job