Webkunder ligeglade med pris

Det er ikke prisen, som er tiltrækkkende, men derimod webbutikkens udseende, viser en undersøgelse.

Kunder, der handler over nettet, går ikke synderligt op i, hvad varen koster. Det fortæller en ny undersøgelse fra e-handelsfonden.

Webhandlere var blevet spurgt i et åbent spørgsmål, hvad de afgørende faktorer for at vælge en webbutik var, og ingen svarede, at de prisen var vigtig.

Derimod svarede 17 procent, at firmaets internetside skal se professionel ud.

Line Ghisler er partnerchef hos Creuna, der laver e-handel for blandt andet Magasin og Illums bolighus. Creuna er et af firmaerne bag e-handelsfondens analyse.

Hun studser over, at webhandlere ikke har nævnt pris.

»Det er en udbredt opfattelse, at pris er meget vigtigt i relation til salg af varer på nettet, men det er altså ikke prisen, der fremhæves,« siger Line Ghisler.

Analysen viser derimod, at de webhandlende efterlyser professionelle hjemmesider.

»På internettet har forretningen ingen fysisk kontakt med kunden, og derfor man som virksomhed forsøge at forudse og besvare alle spørgsmål, forbehold eller usikkerheder en kunden kan have i forhold til at købe en vare. Heri ligger den store udfordring,« fortæller Line Ghisler.

Hver tiende kunde fortæller i undersøgelsen, at de gerne vil kende andre, der har handlet med den valgte webbutik, og syv procent vil gerne have, at det er et firma, kunden kender uden for nettet.

Under fem procent vægter det vigtigt, at butikker har e-handelsmærket, at produkterne er kendte, at siden er dansk eller at butikken har en telefon, man kan ringe til.

Line Ghisler understreger, at spørgsmålet om afgørende faktorer ved valg af e-butik er åbent. Vi kan ikke vide, om de adspurgte kunder rent faktisk går op i prisen som en kvalificerende faktor i forhold til at træffe en købsbeslutning.

I undersøgelsen bliver 1.300 webhandlere interviewet om året, og hvert kvartal bliver de foreløbige tal offentliggjort.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Identity Festival 2026 - København

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT