Elselskab fortrænger tele-selskaber hos det offentlige

Telia og Tele2 er røget ud i kulden som leverandører til det offentlige. I stedet er Nianet, der ejes af en række el-selskaber, kommet med på den seneste SKI-kontrakt for telefoni og bredbånd.

Det hurtigtvoksende fiberfirma Nianet, der ejes af elselskaberne, har fået endnu en fjer i turbanen: Selskabet har vundet en plads på rammekontrakten hos Staternes og Kommunernes Indkøbsservice (SKI) og skal nu levere telefoni og datakommunikation til landets kommuner og regioner.

Rammekontrakten er en fornyelse af en eksisterende kontrakt. Ud over Nianet er Danske Telecom, Updata, og Sonofon og TDC med på listen over de vindende telefoni-leverandører.

Dermed siger SKI foreløbigt farvel til to andre teleselskaber, der har fungeret som leveradører til kommunerne på den hidtidige kontrakt. Det er Tele2 og Telia, der fra den nye aftales ikrafttræden 1. januar forløb mister deres kommunale kunder. Cybercity er heller ikke længere med som selvstændig leverandør, men har budt ind på kontrakten via søsterfirmaet Sonofon.

En nyskabelse i SKI-kontrakten er, at kommunerne også kan købe terminaler på aftalen - det vil sige produkter som for eksempel mobiltelefoner, IP-telefoner og pda´er.

På hardware-siden er Sonofon og TDC sammen med Topnordic udpeget som levandører.

»Især mobiltelefoner og pda´er er efterspurgt af kommunerne. Der er en stigende tendens til, at arbejdspladsen bliver mobil for såvel administrative medarbejdere som medarbejdere med direkte borgerkontakt, som for eksempel hjemmehjælpere«, siger SKI-direktør Søren Jakobsen.

SKI har gennemført en prisanalyse på baggrund af udbuddet, der viser, at en kommune typisk kan spare op til knap 40 procent på mobilabonnementer og -telefoni i forhold til den eksisterende SKI-aftale.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Java-udvikler med et højere formål: Hjælp PET med at passe på Danmark

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks