Sagsanlæg: iPod kan give høreskader

I USA skal Apple nu snart en tur i retten igen på grund af iPod'en. Den kan nemlig give høreskader, lyder anklagen.

En Apple-kunde har nu sagsøgt firmaet med påstand om, at iPod kan være årsag til høreskader. Sagsøgeren mener at lydniveauet ganske enkelt er for højt. iPod kan spille musik med mere end 115 decibel, som kan være skadelig for hørelsen hvis man lytter mere end 28 sekunder om dagen.

Desuden skulle de små hovedtelefoners design være skabt således, at de er mere skadelige for hørelsen end mange andre hovedtelefoner.

Sidst men ikke mindst, påpeger sagsøger, at Apple ikke i tilstrækkelig grad advarer forbrugerne mod øreskader.

Sagsøger vil på vejne af forbrugerne forsøge at få Apple til at betale økonomisk kompensation til alle med høreskader som følge af iPod-brug.

Samtidig skal sagsanlægget resultere i, at Apple tydeligt advarer om høreskader.

I 2002 blev Apple midlertidigt tvunget til at standse salget af iPod i Frankrig og indføre en teknisk spærre, der reducerer lydstyrken til mindre end 100 decibel.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere