Sagsanlæg: iPod kan give høreskader

I USA skal Apple nu snart en tur i retten igen på grund af iPod'en. Den kan nemlig give høreskader, lyder anklagen.

En Apple-kunde har nu sagsøgt firmaet med påstand om, at iPod kan være årsag til høreskader. Sagsøgeren mener at lydniveauet ganske enkelt er for højt. iPod kan spille musik med mere end 115 decibel, som kan være skadelig for hørelsen hvis man lytter mere end 28 sekunder om dagen.

Desuden skulle de små hovedtelefoners design være skabt således, at de er mere skadelige for hørelsen end mange andre hovedtelefoner.

Sidst men ikke mindst, påpeger sagsøger, at Apple ikke i tilstrækkelig grad advarer forbrugerne mod øreskader.

Sagsøger vil på vejne af forbrugerne forsøge at få Apple til at betale økonomisk kompensation til alle med høreskader som følge af iPod-brug.

Samtidig skal sagsanlægget resultere i, at Apple tydeligt advarer om høreskader.

I 2002 blev Apple midlertidigt tvunget til at standse salget af iPod i Frankrig og indføre en teknisk spærre, der reducerer lydstyrken til mindre end 100 decibel.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car