Jubii og GoIP sammen om ip-telefoni

Jubii melder sig nu på banen med ip-telefoni i samarbejde med det nystartede selskab GoIP.

Danmarks største internet-portal Jubii går nu ind på markedet for ip-telefoni. Det sker i samarbejde med det nystartede selskab GoIP. Jubii luftede allerede sidste efterår planer om at tilbyde billig telefoni. Det nye tilbud fra Jubii-GoIP omfatter et års gratis abonnement og minutpriser på 77 øre for opkald til mobiltelefoner og 10 øre til fastnettet.

»Jeg ser ip-telefoni som den næste killer-applikation på internettet. Det glæder mig især, at det er lykkedes at opnå så gode aftaler, at vi kan tilbyde det til sådan en favorabel pris. Vi har selv skiftet til ip-telefoni i virksomheden og sparer masser af penge på den måde. Det skal vores brugere da også have fordel af«, siger adm. direktør for Jubii, Peter Lundsgaard.

Foruden en internetforbindelse på mindst 128 Kbit kræves enten et headset eller en ip-adapter til 795 kr., som kan tilsluttes en almindelig fastnet-telefon. Jubii-GoIP har også etableret en mobil gateway, der giver mulighed for ip-telefoni via mobiltelefonen ved at ringe til et bestemt forvalgsnummer.

»Vi har store forventninger til produktet, da ip-telefoni er i hastig udvikling og er blevet spået til at overtage alt fastnet og mobiltelefoni indenfor de næste 10-15 år«, siger Ivan Sølvason, adm. direktør for GoIP Aps.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen