EU stopper nordjyske bredbånds-planer

EU vil ikke tillade at offentlige penge bruges til at sikre bredbånd til yderområder.

EU har sagt nej til, at Nordjyllands Amt kan bruge 70 millioner kroner fra EU til at etablere et bredbåndsnet i landsdelens yderområder. Pengene fra det såkaldte Mål 2-program skulle bruges til at »belønne« et privat teleselskab eller elselskab, der til gengæld skulle forpligte sig til at etablere bredbånd i større dele af Nordjylland end der er belæg for på markedsmæssige vilkår.

»Vi har søgt at gå nye veje, og det belønnes man åbenbart ikke for. Vi ville kombinere offentlige og private penge på en måde, som alle parter efter vores mening ville vinde ved, men må her fem minutter i 12 konstatere, at det tillader reglerne tilsyneladende ikke,« siger amtsborgmester Orla Hav (S) til Nordjyske.dk.

Men selvom afvisningen både kommer bag på Nordjyllands Amt og Erhvervs- og Boligstyrelsen er en lokal politiker ikke overrasket over EU's nej.

»I en fri markedsøkonomi dur det ikke, at man bruger offentlige penge til at udbrede noget, private firmaer lever af - selv ikke i en nok så sympatisk regionalpolitisk hensigt. Det kan godt undre mig lidt, at man overhovedet har troet, at det ville gå,« siger Jakob Axel Nielsen (K), der er nordjysk medlem af Folketingets erhvervsudvalg.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Business Analyst - Boligbeskatning

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S