Først gav Asger Jensby op, og nu har også det norske SAP-firma EDB Business Partner trukket sig ud ud af kampen om køb af KMD.
Ifølge Computerworld bekræfter kommunikationschef Geir Remman fra EDB Business Partner, at selskabet har været interesseret i KMD.
»Men vi er ikke længere aktuelle i forhold til opkøb af KMD. Siden i sommer har vi egentlig ikke været aktive omkring et køb af selskabet på grund af aktiemarkedet og den usikre økonomiske situationen,« siger Geir Remman til bladet.
Også NNIT, der også er blevet nævnt i forbindelse med KMD-salget, afviser man også at være med i opløbet.
»Vi har et godt kulturmatch med KMD, så jeg kan godt forstå, at der er mange, der spekulerer i, at vi er med. Men vi har takket nej til at indgå i drøftelser, fordi vi er fokuseret på vores egen strategi om internationalisering,« siger administrerende direktør Per Kogut fra NNIT til Computerworld.
De to seneste afbud i kampen og KMD kommer kun tre par dage efter, at it-investor Asger Jensby sagde til CRNs søstermedie Comon, at han heller ikke deltager i KMD-dysten.
KMDs bestyrelsesformand, Anker Boye, ønsker ikke at kommentere situation omkring KMD, men henviser til at Folketinget har besluttet at sælge virksomheden inden 2012.