Brand-ekspert advarer Apple

Apples forsøg på at lukke munden på kunder, der har klaget til Forbrugerstyrelse, kan skabe massiv skade på selskabets image, advarer brand-eksperten Stiig Binggeli.

Netop Apple af alle burde ikke forfalde til de big-brother-metoder, som selskabet tilsyneladende har anvendt i sagen om fabrikationsfejl i iBooks, mener direktøren for Brand House, Stiig Helgens Binggeli, der lever af at rådgive firmaer om brands.

Den 24. april traf Forbrugerklagenævnet en epokegørende afgørelse, der på internationalt plan rystede Apple. Klagenævnet havde nemlig fået dokumenteret en fabrikationsfejl, som Apple hidtil har benægtet. Nævnet afgjorde i sin kendelse, at Apple nu må hoste op med en erstatning til de ramte forbrugere. Det har selskabet allerede gjort i fire sager. Men samtidigt gav man de fire klagere mundkurv på: de måtte love ikke at fortælle om det.

Den håndtering sammenligner Stiig Helgens Binggeli med budskabet i de første Apple-reklamer:

»Apple introducerede sin Macintosh model i 1984 med en historisk TV-reklame, som brugte George Orwells science fiction roman "1984" som forlæg til et epokegørende budskab: med MacIntosh vil 1984 ikke være som "1984". I modsætning til de på den tid etablerede computerudbydere ønskede Apple at den "undertrykte" private bruger fik mulighed for "frihed" og individualitet. Apple som opstod som garagevirksomhed positionerede sig som David mod Goliat. Apple var og er tænkt som et produkt, der udvikler og markedsfører de features, forbrugerne vil have - og som konkurrenterne ikke tænker på i deres "Big Brother" verden. Så det er din og min Mac. I tilfælde, hvor Apple eller afdelinger af Apple har en adfærd eller kommunikerer holdninger, der strider mod denne tanke og position, er det selvdestruktivt for Apple brandet,« fortæller brandeksperten.

»Ingen virksomheder kan i dagens oplyste forbrugersamfund tillade sig at give kunderne mundkurv på eller tillade sig at skjule defekter. Og for Apple gælder dette ti-dobbelt. Vi forventer, at Apple indrømmer alle fejl, undskylder, bytter, retter og kommer med et genialt produkt lige om hjørnet, som får os alle til at overgive sig og øger respekten. Hvis Apple leger "Big Brother", lider brandet og de mister, troværdighed, respekt, kunder og salg. Og det kan gå lige så stærkt, som man kan sige "Goodbye Mac,« siger Stiig Helgens Binggeli i en kommentar til ITavisen ComON.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Jyske Bank

    IT Category Manager

    Midtjylland

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job