Microsoft investerer i Indien

Mens Bill Gates er i Danmark rejser Microsoft-chef Steve Ballmer rundt i Indien, hvor firmaet vil forstærke sine investeringer.

I forbindelse med et tredages-besøg i Indien har Microsoft-chef Steve Ballmer meddelt at softwarefirmaets eksisterende udviklingscenter i Indien står foran en kraftig udvidelse. Den indiske Microsoft-afdeling er i forvejen firmaets største udenfor USA.

Softwarefirmaet fortalte i sommer, at medarbejdertallet i det indiske udviklingscenter skulle øges fra den nuværende 300 til 500, men Ballmer fortæller nu at tallet bliver væsentlig højere - hvor mange, vil han dog ikke sige.

Ballmer indledte sit Indien-besøg med at sætte sin underskrift under to aftaler med de indiske outsourcing-giganter Infosys Technologies og Wipro, som nu får adgang til at bruge Microsoft-teknologi i deres software-udvikling.

Microsoft og Infosys vil investere 6,2 millioner dollar eller 35 mio. dollar i et fælles udviklingsprojekt.

Under indvielsen af en ny bygning til Microsofts medarbejdere i Hyderabad - 550 kilometer nord for Bangalore - forsikrede Ballmer, at de nye investeringer i Indien ikke vil føre til nedskæringer andre steder.

Microsofts aktivitetsfelt er så omfattende, at firmaet både kan investere i Indien og samtidig ansætte flere medarbejdere i USA, erklærede Ballmer.

I dag skal Steve Ballmer mødes med den indiske ministerpræsident Manmohan Singh og andre repræsentanter for regeringen, og onsdag er afsat til møder med det lokale erhvervsliv.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere