Apple løser Macbook-problem

Nu kommer Apple efter sigende de nødstedte MacBook-ejere til undsætning. Apple har nemlig frigivet MacBook SMC Firmware Update 1.1, der meget gerne skulle løse problemer med, at MacBook lukker uventet ned.

Det meget omtale "Random Shutdown Syndrome" (RSS), skulle nu være blevet løst med en lille firmware-opdatering.

Apple har netop frigivet MacBook SMC Firmware Update 1.1, der forbedrer computerens interne overvågning, for at forhindre at MacBook lukker uventet ned i tide og utide.

»SMC-opdateringen forbedrer det interne overvågningssystem i MacBook og retter problemer med, at computeren uventet lukker ned. Denne opdatering anbefales til alle MacBook-computere, inklusive dem, der er blevet repareret i henhold til garantien. Opdateringsprogrammet installeres i mappen /Programmer/Hjælpeprogrammer. Følg instruktionerne i opdateringsprogrammet for at gennemføre processen«, skriver Apple.

Statens IT

Netscaler specialist til Statens It

Københavnsområdet

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Octocube Games ApS

CIFI Developer

Region Sjælland

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos