Flere it-kurser til spotpris

Fagforbundet Samdata/HK fortsætter med at underbyde de etablerede kursusudbydere med it-kurser til en tiendedel af konkurrenternes pris. Seneste skridt gælder .net-kurser.

For få måneder siden vakte Samdata/HK - og siden Prosa - opsigt med it-kurser til under en tiendedel af prisen hos kommercielle kursusudbydere.

Nærmere betegnet gik tilbudet ud på, at it-folk med medlemskab i fagforbundet kunne gøre sig til officielt certificeret Microsoft-ekspert med titel af MCSA (Microsoft Certified Systems Administrator) for den beskedne sum af 5.000 kroner.

»Det beløb er så lavt, at det ikke engang dækker prisen på de undervisningsmaterialer, som vi som Microsoft-partner er pålagt at bruge. Og så skal man jo lægge lærer-lønninger, lokale-leje, kantinedrift og alt det der oveni,« sagde Peter Kallin, der er leder af kursusudbyderfirmaet 4D-Konsulenterne, dengang til ComON.

Nu gælder et nyt spot-tilbud .net-udvikling.

»Vi havde meget stor succes med at udbyde MSCA-certificering i efteråret, og det følger vi nu op på med vores .NET-skole. Det er rigtigt, at vi udbyder undervisning til vores medlemmer, der ligger langt under markedsprisen, og den fordel er vi meget glade for at kunne tilbyde,« siger faglig sekretær i SAMDATA/HK, Finn Hansen.

.NET-skolen løber over 4 kursusdage med en del hjemmearbejde imellem. Deltagerne får en grundviden om .NET udvikling og ender med et diplom for gennemførelse. Det koster medlemmer af SAMDATA/HK 4.000 kroner og ikke medlemmer 8.000,- at deltage. Kurset er en forløber for en egentlig .NET certificering.

»Vi arbejder på at kunne tilbyde certificering i løbet af året. Jeg kan ikke sige, hvad det kommer til at koste præcis endnu, men det bliver til en meget lav pris for vores medlemmer,« siger Finn Hansen.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S