TDC sænker roamingpriser

TDC vil gøre det markant billigere at tage mobilen med på ferie i et EU-land. Fra den 5. februar sænker telegiganten opkaldsprisen med 20 procent.

Fra 5. februar sænker TDC roamingpriser for sine kunder med 20 procent. Det betyder at prisen for at ringe i et minut fra et EU-land sænkes fra 10 kroner i minuttet til otte.

Før jul ændrede TDC sit feriemodul, ved at opdele verden op i fem zoner med faste priser.

»Med de faste zoner slipper kunderne for ubehagelige overraskelser, og TDC kan desuden bedre styre priserne, og det giver nu plads til en prisnedsættelse indenfor EU-zonen, hvor de fleste kan mærke det på regningen,« siger Anders B. Christjansen, der er vicedirektør i TDC.

Med prissænkningen vil TDC markere, at de er villige til at følge de politiske ønsker om lavere priser.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune