Internet-giganten AOL udvikler angiveligt en ny version af Netscape-browseren, som bygger på open source-programmet Firefox 1.0. Ligesom Microsoft har AOL kun investeret få ressourcer i browser-udviklingen i de seneste år, men nu er der tegn på, at den legendariske browserkrig mellem Microsoft og Netscape vil blusse op igen.
Den første betaversion af den nye Firefox-baserede Netscape-browser bliver allerede tilgængelig den 30. november, men kun for en begrænset skare af betatestere. Det vides ikke hvornår den endelige version skal være færdig.
I august kom den sidste opdatering til Netscape, version 7.2, men siden frigivelsen af version 7.0 er der ikke sket meget nyt med browseren.
Det er uklart om den nye browser skal supplere eller helt erstatte den nuværende Mozilla-baserede Netscape Communicator-pakke. Netscape har tidligere tilbudt en »ren« browser, Netscape Navigator, men i de seneste år har browseren kun været tilgængelig som en del af en komplet pakke med mail og html-editor.