Analyse: Windows Phone 7 bliver større end iPhone

Ifølge forudsigelser fra IDC betyder udmeldingerne fra Nokia, at det om fire år vil være helt slut med Symbian-systemet - til gengæld vil Nokia gøre Windows Phone 7 til det næststørste styresystem.

Artikel top billede

Nokias nye fokus på Windows Phone 7 vil ifølge analysefimaet IDC koste Symbian livet. I hvert fald hvis man skal tro de forudsigelser, som de i den seneste rapport lægger frem.

Heri konkluderes det, at det næststørste styresystem på markedet er Symbian, som for øjeblikket sidder på 20,9 procent af mobilmarkedet. Men det konkluderes også, at styresystemets popularitet over de næste år vil falde stødt og roligt til næsten nul i 2015, og dermed vil der nok ikke være noget, der længere hedder Symbian i Nokia-regi.

Men det ser ikke ud til at blive døden for den finske mobilgigant.

For ifølge den samme rapport fra IDC vil Nokia-Microsoft satsning blive så stor en succes, at platformen i 2015 vil være den næststørste – kun overgået af Android. Det betyder med andre ord, at det nye samarbejde vil trumfe antallet af iPhones, som i rapporten ikke vil udvikle sig ret meget i de kommende år. Faktisk mener man, at Apples markedsandel vil falde med omkring 0,4 procent i perioden frem mod 2015.

IDC forudsiger, at Android-mobilernes markedsandel i 2011 vil ligge på omkring 39,5 procent og over de næste år vil stige til 45,4 procent i 2015. I samme perisode vil Windows Phone 7 gå fra en meget lille andel til at ligge lige under Android, over Apples iOS og BlackBerry OS. IDC har ikke sat procenter på andelen af Windows Phone 7 telefoner.

Kilde: IDC

Navnenyt fra it-Danmark

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S