Pc-marked fortsætter nedad

IDC forventer fortsat nedgang for pc'er på erhvervsmarkedet. Analyseinstituttet betegner markedet som cyklisk, og derfor vil det vækste igen, men først skal forhandlerne altså lige gennemgå et ekstra dyk.

Som på alle andre it-områder er det gået op og ned for pc'erne på erhvervsmarkedet siden årtusindeskiftet. Efter it-boblens krak fulgte et par hårde år, som blev vendt i løbet af sommeren 2003. Markedet blev især båret frem af de bærbare pc'er, der i takt med virksomhedernes interesse for mobilitet voksede i andel fra 30 procent til 40 procent på blot to år. Det skriver IDC i en pressemeddelelse, som omhandler det nordiske marked.

De sidste kvartaler er det dog gået nedad for pc'erne, og IDC betegner vækstraten som signifikant faldende. Analyseinstituttet forventer, at det dårlige salg fortsætter året ud, og at der kommer et yderligere fald i 2006. Samtidig betegner IDC dog markedet som cyklisk, idet at der typisk sker udskiftninger hvert tredje eller fjerde år. Derfor vil det formentlig gå opad igen om få år, men før det sker, vil der blive lagt yderligere pres på forhandlerne, som i forvejen kæmper med et krævende marked.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job