Google beskyldt for at krænke privatlivet

En foreløbig rapport giver Google dumpekarakter, når det handler om at beskytte private oplysninger.

Organisationen Privacy International, der undersøger om regeringer og selskaber overtræder privatlivets fred, ser Google som det værste selskab på internettet til at respektere private oplysinger.

Det fremgår af en foreløbig rapport, som organisationen har lavet, der sammenligner 22 forskellige selskaber, der udbydere service på internettet, herunder Yahoo, Microsoft, MySpace, YouTube, Amazon og Apple. Her får Google som den eneste den sorte kodning, der betyder "fjendtlig overfor privatlivet". Den endelige rapport ventes i september.

Men allerede nu kaldes Google en klar trussel mod privatlivet. Microsoft lå to grader over Google, selv om de stadig havde "seriøse mangler". Amazon og eBay klarede sig endnu bedre, men intet selskab nåede den højest mulige vurdering. Faktisk fik ingen en "grøn" bedømmelse, som indikerer respekt overfor privatsfæren.

En stor del af kritikken af Google handler om selskabets måde at indsamle, lagre og sammenligne data på, den manglende mulighed for at brugeren kan slette indsamlede data og lignende.

»Googles placering i vurderingen skyldes også firmaets aggressive brug af overtrædende eller potentielt overtrædende teknologier og teknikker,« lyder det i rapporten.

»Vi har bemærket en holdning overfor privatlivet i Google, som er direkte fjendtlig, når den er mest åbenlys, og tvetydig, når den er venligst,« skriver Privacy International endvidere.

Google afviser kritikken og fastholder, at de beskytter deres brugeres private oplysninger.

»Vi er skuffede over Privacy Internationals rapport, der er baseret på numeriske unøjagtigheder og misforståelse af vores service,« siger Nicole Wong, selskabsrådgiver for Google, til Associated Press. Hun beklager desuden, at rapporten blev udgivet, før Google havde chancen for at diskutere deres politik med organisationen.

Rapporten lader til at være anledning til en del skænderi mellem Google og Privacy International, der efterfølgende mener, at Google kører en smædekampagne mod organisationen. Det beskrives både i et indlæg og i et åbent brev til Google på organisationens website.

Google og Privacy International har i forvejen ikke den bedste historie. I 2004, da Google lancerede Gmail, var Privacy International (pdf) blandt de største kritikere, fordi Gmail ville læse i brugerens email-meddelelser.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision