Acer afviser oppustede pc-tal

De seneste to år har IDC og Gartner flere gange nedjusteret Acers salgstal. Også danske tal er fulde af fejl.

De to analysehuse Gartner og IDC har de sidste to år flere gange fejlskønnet Acers tal for salg af computere. Gartner har for nylig foretaget en global nedjustering af deres Acer-tal for samtlige kvartaler siden starten af 2008. Det fremgår af nyhedsbureauet Reuter, hvis afdeling på Taiwan har gennemgået tallene.

 

 
 

»Ud fra vores analyse, erfarede vi, at vores Acer-tal var større end virkeligheden,« meddelte Gartners Mika Kitagawa til Reuters.

Acer har ingen forklaring på, hvorfor både Gartner og IDC regner forkert. Acers globale talsmand Henry Wang ønsker ikke at forklare den millionstore fejltælling overfor Reuters.

I Danmark har Acers danske direktør Allan Sonne-Schmidt har heller ikke noget bud på på, hvorfor IDC flere gange tæller forkert, når de opgør Acers salgstal.

»Vi har ikke kontakt med IDC, så de tal må stå for deres egen regning« forklarer Allan Sonne-Schmidt.

Der har været flere store regnefejl i de syv kvartaler, som Gartner nu har nedjusteret deres oprindelige vurderinger af. I tredje kvartal af i år regnede Gartner 800.000 enheder forkert. Og mest voldsomt var det i de første tre måneder af i år, hvor Gartner nu mener, at Acer har solgt en million enheder mindre, end hvad analysehuset tidligere har meldt ud.

IDC retter igen danske Acertal
Både Gartner og IDC forsøger at rapportere, hvor mange enheder de enkelte producenter sælger i de enkelte lande, ved at indsamle tal for forhandlere og distributører foruden producenterne selv.

I Danmark har analysehuset IDC flere gange regnet forkert på Acers salgstal. I februar rettede IDC deres vurdering af Acers salg i nedadgående retning. Dengang var det salgstallene for tredje kvartal af 2008, der blev barberet 20 procent af. Og senest har analysehuset sat deres tal for andet kvartal af 2009 ned med 20.000 enheder.

Men selv om Acers nedgang på det danske marked bliver mere end opvejet af en anden rettelse af Acers salg i Norge og Sverige, der øger det samlede nordiske salg, får korrektionen alligevel Acer til at miste den førsteplads, som Acer dengang blev udråbt til som den største producent på det danske marked.

Senioranalytiker Anders Elbak står ved, at den første rettelse sker efter en decideret fejl, men han vil ikke overfor CRN forklare, hvordan den nye fejl er opstået. Han understreger dog, at der »intet odiøst er i, at der er forskel på præliminære og endelige tal«.

Flow
Hos Acer afviser Allan Sonne-Schmidt, at analytikernes nedjustering er et udtryk for, at Acer sælger mere til distributører og forhandlere, end markedet kan aftage. Han overdriver ikke sine salgsforventninger overfor distributørerne, så de vil fylde deres lagre med Acer, så producenten kan stå godt i salgsstatistikken.

»Vi fortæller intet til distributørerne om den forventede efterspørgsel,« siger Allan Sonne-Schmidt.

Det bekræfter de to Acerdistributører, Actebis og Rosenmeier Electronics begge overfor CRN. Administrerende direktør Jørn Rosenmeier hos den nordjyske distributør siger, at han ikke vil fylde sit lager for at pynte Acers statistik.

»Begge parter er interesseret i at ramme efterspørgslen. Hvis der er for mange af en vare på lager, vil det blokere for nye varer,« siger Jørn Rosenmeier.

Denne artikel kommer fra den trykte udgave af CRN, der udkom i onsdags.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos