AMD betegner XP-drivere som mere stabile end Vista

AMD-topchef mener, at Vista har meget at indhente, før dets drivere kan blive lige så stabile som XPs.

Der kan gå langt tid før Vista bliver lige så stabilt som XP, når det handler om ydeevne.

En topchef fra processor-giganten AMD betegner Vistas drivere som gode nok, men vil ikke gå så langt som at sammenligne Vista-drivere med XPs, hvad angår ydeevne i programmer og spil.

»Jeg vil gå så langt som at sige, at Vista-drivere er næsten lige så gode som i XP, men det er kun et spørgsmål om tid,« siger AMDs vicepræsident Henri Richard.

Han vurderer, at Vista er to udgivelser fra den perfekte Vista-oplevelse. I øjeblikket regner Microsoft med at have den første Service Pack-opdatering klar til udgangen af 2007.

Du kan i øvrigt se og høre Henri Richard give sit besyv om XP og Vista-driver på denne
video, som er lagt ud på YouTube.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere