Teleanalytiker: Svindel skævvrider mobiltal

Den høje mobilpenetration i Storbritannien, Sverige og andre lande dækker over omfattende svindel med billige operatørlåste mobiltelefoner, som eksporteres til fremmede markeder.

Den danske teleanalytiker John Strand er skeptisk overfor de seneste tal fra Storbritannien, der viser at antallet af mobiltelefoner har overhalet landets indbyggertal. Han mener at forklaringen er omfattende svindel med billige operatørlåste telefoner, som eksporteres til andre lande hvor telefonerne er væsentlig dyrere.

»I år er salget at telefoner med taletid steget med 80 pct. i Storbritannien og operatørerne giver store tilskud til taletidstelefoner. Resultatet er massiv svindel med disse telefoner. Folk køber dem, får låsen fjernet og sender dem til andre lande. Eksporten af den slags telefoner er eksploderet gevaldigt og vi estimerer at over en million telefoner bliver eksporteret fra Storbritannien på denne måde,« siger John Strand til ComON.

Storbritannien er ikke det eneste land, hvor der efterhånden er registreret flere mobiltelefon-abonnenter end landets samlede indbyggertal. Det samme gælder Sverige, Luxembourg, Island og Italien.

Ifølge John Strand sker der ligeledes en massiv eksport af taletids-mobiltelefoner fra Sverige og Luxembourg. Det reelle antal mobilbrugere er dermed væsentlig lavere end de officielle tal. For at blive registreret som aktiv kunde behøver man blot bruge telefonen en enkelt gang på 12 måneder.

»Den måde som teleoperatørerne i Sverige opgør deres kunder på, vil vi betragte som direkte vildledende. Du bliver talt med som kunde, selvom du ikke har brugt telefonen i næsten 12 måneder,« konstaterer John Strand.

Den høje mobilpenetration for Island og Italien kan forklares med teleselskabernes abonnements-modeller, hvor det ofte kan betale sig for kunderne at tegne flere abonnementer til forskellige former for trafik.

»I Italien har 90 procent af brugerne taletids-abonnement og mange har to mobiltelefoner, hvor den ene måske bruges til sms, men den anden benyttes til voice-opkald. Det sker for at udnytte prisfordelene i teleoperatørernes forskellige abonnementer,« siger John Strand.

I stedet for at tælle antallet af solgte mobiltelefon-abonnementer bør teleoperatørerne i stedet bruge samtaletrafikken i deres net som målestok for udbredelsen af mobiltelefoni, mener teleanalytikeren.

Læses lige nu

    LINK Mobility

    Erfaren softwareudvikler til SaaS løsning

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS