Gartner: Linux kører databaserne

Gartner har analyseret databasemarkedet, som i høj grad stadig er domineret af Oracle, IBM og Microsoft. Men Linux vokser hastigt.

I 2006 sad de tre store, Oracle, IBM og Microsoft, på 85 procent af verdensmarkedet for relationelle databasesystemer. I det hele taget voksede omsætningen på markedet med 14 procent, ifølge Gartners forskere.

Specielt Microsofts indtægter på området steg med knap en tredjedel, mens også Oracle og IBM gik frem.

Oracle sidder trygt på omkring halvdelen af det samlede marked, IBM har en femtedel, mens resten blev delt af Linux og Microsoft. Derimod kunne Gartner se en kraftig fremgang i brugen af Linux, der steg med to tredjedele i forhold til 2005.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere