Acer opkøber Gateway

En af verdens største pc-producenter opkøber USA's fjerdestørste pc-producent. For fire milliarder kroner slår Acer dermed deres position fast.

Taiwanbaserede Acer har haft den store pung fremme og har for fire milliarder erhvervet sig USA's fjerdestørste pc-producent, Gateway. Dermed har Acer reageret prompte på konkurrenten Lenovos aftale om opkøb af det hollandske Packard-Bell.

Og Acer ikke blot svarer igen på Lenovos aftaler. De forpurrer dem også. Gateway har aktiemajoriteten i Packard-Bell, så Acer står dermed i vejen for et eventuelt salg til konkurrenten og dermed også endnu stærkere i forhold til andre konkurrenter.

Samlingen af de to selskaber vil skabe en omsætning på over 82 milliarder kroner (15 milliarder dollars) og salg af omkring 20 millioner pc'er om året.

»Denne strategiske handel er en vigtig milepæl i Acers mangeårige historie. Opkøbet af Gateway og dets stærke brand fuldender Acers globale fodaftryk ved at forstærke vores tilstedeværelse i USA. Ved at opkøbe Gateway, vil vi konsolidere vores position som verdens tredjestørste pc-producent,« siger Acers direktør, J.T. Wang.

Det forventes, at opkøbet bliver afsluttet ved udgangen af året.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere