Apple forfalskede vigtige dokumenter

Apple kæmper hårdt for at nedtone betydningen af virksomhedens finansproblemer. En ny intern rapport beretter dog, at ledende medarbejdere har forfalsket vitale dokumenter.

En intern undersøgelse af Apples brug af aktieoptioner frikendte topchefen Steve Jobs, men samtidig afslørede undersøgelsen, at Apples regnskabsfolk havde forfalsket papirer, der har forbindelse til aktieoptionerne, skriver The Inquirer.

Tidligere i år kom det frem, at Apples fordeling af aktieoptioner til en række topfolk muligvis har været ulovlig. Producenten har gentagne gange måtte udsætte indleveringen af kvartalsrapporter, fordi regnskabsafdelingen stadig ikke har styr på omfanget af problemerne. Og Nasdaq har ligefrem truet producenten med afnotering, hvis der ikke blev taget hånd om problemerne.

I de sidste tre måneder har advokathuset Quinn Emanuel Urquhart Oliver og Hedges så gennemgået Apples regnskaber, og for nyligt meldte Apple ud, virksomheden ikke havde gjort noget galt ifølge den interne undersøgelse.

Apple glemte dog at nævne hele sandheden, ganske vist frikendte rapporten Steve Jobs, men samtidig blev der rettet en skarp kritik af Apples regnskabsafdeling. Ifølge undersøgelsen er centrale dokumenter, der beskriver Apples aktieoptionsprogram blevet forfalsket.

Disse dokumenter indgår nu i myndighedernes undersøgelse af Apple. I løbet af de næste par måneder vil det blive afgjort om der er grundlag for en straffesag mod Apple for at have svindlet med aktieoptionerne til virksomhedens topfolk.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura