Medejer af mobilpriser.dk anholdt for trusler

En person i ejerkredsen bag sitet mobilpriser.dk blev tirsdag anholdt. Den 44-årige mand skal have truet konkurrenter på livet.

Tirsdag blev en 44-årig forretningsmand anholdt af kriminalpolitiet i Roskilde. Den anholdte er en af ejerne af mobilpriser.dk og sælger desuden selv mobiltelefoner over nettet.

Årsagen til anholdelsen er en anmeldelse om trusler, indgivet af en mobiltelefonforhandler. Den 44-årige skal angiveligt have opsøgt en konkurrerende forhandler og truet ham, fordi han sælger telefoner til billigere priser end den 44-årige.

Ved anholdelsen blev mandens hjem ransaget og politiet konfiskerede en skarpladt M 75 riffel og et skarpladt oversavet jagtgevær.

»De her ting der er foregået er rene gangstermetoder. Og anmelderen har følt sig alvorligt truet,« siger kriminalinspektør Kim Kliver til ComONs søsterblad CRN.

Han oplyser, at der indtil videre ikke er belæg for at våbene er blevet brugt i forbindelse med truslerne men fastholder, at der er tale om alvorlige beskyldninger.

Politiet forventer, at der dukker flere anmeldelser op hen ad vejen.

»Vi har en konkret anmeldelse, som ligger til grund for anholdelsen, og vi tror, at der er andre, som har haft besøg af den 44-årige, men som af frygt for repressalier ikke har anmeldt manden,« siger Kim Kliver.

Mobilpriser.dk sammenligner priserne på mobiltelefoner fra en række forskellige forhandlere, helt i stil med lignende sider som edbpriser.dk.

Mobilpriser.dk´s direktør og chefredaktør John Godsk Pedersen afviser i dag enhver forbindelse på firmaets hjemmeside.

»Jeg var chokeret da jeg sent tirsdag aften hørte om sagen. Det er ikke noget Mobilpriser.dk på nogen måde, har kendskab til. Det er bestemt ikke metoder, som er en del af den hverdag, jeg arbejder med,« siger John Godsk Pedersen.

Han ejede tidligere sitet, men er blev købt ud i 2005. Ifølge CRNs oplysninger så blev selskabet dengang købt af en mand fra Libanon. Det har ikke været muligt at træffe libaneseren eller andre med tilknytning til ejerkredsen.

John Godsk Pedersen oplyser, at han alene står for den daglige drift af mobilpriser.dk

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura