Android får "augmented reality"

Hollandsk produkt gør hverken din Google-mobil skæv, udsyret eller afhængig af hårde stoffer. Til gengæld kan den "udvidede virkelighed" hjælpe dig hen til nærmste bus.

Layar er en applikation, som kan fortælle interaktivt hvor for eksempel det nærmeste busstoppested er. Nu er den tilgængeligt for alle Android-mobiler.
 

For et par måneder siden udkom Layar som en såkaldt 'virkeligheds-browser'. Det var dog i første omgang kun tilgængeligt i Holland, men nu er det også blevet tilgængeligt i resten af verden.

Layar byder på såkaldt augmented reality eller udvidet virkelighed. Det virker ved at man for eksempel holder mobilen op foran sig, og ved hjælp af kameraet viser mobilens skærm dine omgivelser. Oven på disse omgivelser lægges der så lag på, der kan vise retning og afstand til nærmeste busstoppested, tankstation, seværdighed og lignende. Ved at trykke på indikatorerne for de forskellige ting, kan man få yderligere information om dem via internettet.

Masser nye lag under udvikling
Der kan tilføjes nye af disse lag til applikationen, således at man kan få den til at vise en masse forskellige ting. I øjeblikket skulle der være 100 udviklere, der arbejder på at udvikle nye lag, mens 500 yderligere skulle være på vej.

Du kan finde Layar i Android Market på enhver Android-mobil.

Den næste platform Layar vil blive tilgængelig på, skulle være iPhone OS.


 

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse