Notebooks sparker Acers omsætning i vejret

Acer, som har fået et Taiwan-fabrikat til at blive et internationalt varemærke, kom ud af tredje kvartal med en kraftig omsætningsstigning. Det skyldes især kraftig vækst i notebook-salget.

Acer, som har fået et Taiwan-fabrikat til at blive et internationalt varemærke, kom ud af tredje kvartal med en kraftig omsætningsstigning. Det skyldes især kraftig vækst i notebook-salget.

Salget steg med 39,1 procent sammenlignet med tredje kvartal i fjor, og driftsresultatet gik i vejret med 107 procent. Desværre for Acer var der et stort tab i datterselskabet Wistron, og det betød, at leverandøren måtte nøjes med et nettooverskud på på 1,4 milliarder Taiwan-dollar (cirka 240 millioner kroner). Det er 62,9 procent ringere end året før, skriver DigiTimes.

Omsætningen i tredje kvartal var på 56,1 milliarder Taiwan-dollar (9,5 milliarder kroner).

Det gode regnskab skyldes i høj grad fremgang i salget af bærbare pc'er, og den udvikling er ikke stoppet. I indeværende kvartal forventer leverandøren at sætte ny rekord med over 500.000 notebooks. Det er efterspørgselen i Europa, USA og Kina, som vokser.

Herhjemme overhalede Acer HP som største notebook-leverandør i tredje kvartal.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S